Historiateos Herman Gummeruksesta, joka oli paitsi aktivisti, jääkäriliikkeen Tukholman ulkomaanvaltuuskunnan jäsen ja itsenäistyneen Suomen ensimmäisiä diplomaatteja myös liberaali mies, joka kannatti kansanvaltaa ja työväestön aseman parantamista.
Herman Gummerus (1877-1948) toimi Suomen asiainhoitajana Kiovassa 1918-1919 Ukrainan lyhyen itsenäisyyden ajan. Hän esitti jo silloin edelleenkin ajankohtaisia näkemyksiä:
”Me suomalaiset tulemme iloitsemaan Ukrainan kansan vapauspyrintöjen onnistumisesta, joka niin suuresti on oman maamme etujen mukaista. Kun Ukrainan vapauden hetki kerran koittaa, kun vieraiden muodostama Harkovin punainen hallitus saa väistyä kansan vapaan tahdon Dnieprin rannoille vanhaan pääkaupunkiin pystyttämän kansallisen hallituksen tieltä, silloin on osoittautuva todeksi, etteivät kuluneiden vuosien ponnistukset ystävällisen yhteisymmärryksen rakentamiseksi Suomen ja Bogdan Chmelnickin, Mazeppan ja Shevtshenkon maan välille ole menneet hukkaan.”